Codziennie na deptakach rodzinnych metropolii jesteśmy w stanie dostrzec powstające w niesamowitym tempie nowoczesne gmachy, centra usługowe, budynki użytkowe a także zbiór różnorakich działań inwestorów np. stadiony, zajazdy, stołówki, drogi itp.

W trakcie budowy dowolnego z tych przedsięwzięć pojawia się problem przetransportowania olbrzymiej ilości materiałów budowlanych o rozmaitych właściwościach a także rozmiarach. Transport produktów nieodzownych do prac budowlanych zalicza się do wyjątkowo pracochłonnych czynności, jednak regularna ewolucja budownictwa sprawia, że staje się on jeszcze dużo bardziej istotny.

Przewóz budowlany rozbity jest na przewóz zewnętrzny i wewnętrzny. Rozdział taki jest rezultatem rozmieszczenia dróg przerzutu w stosunku do terenu prac budowlanych.

  • zewnętrzny to są wszelkie czynności spedycyjne związane z tranzytem materiałów, półproduktów, struktur bądź sprzętu do składów ewentualnie bezpośrednio na obszar budowy. Jakby tego było mało w ramach transportu zewnętrznego przeprowadza się transport gleby poza miejsce prowadzonych usług budowlanych;
  • wewnętrzny skupiony jest na transporcie wszelkich koniecznych surowców z magazynów lub miejsc produkcji prosto na plac budowy.

transport materiałów budowlanych

Busy wykorzystywane w przewozie materiałów budowlanych są specjalistycznie zaopatrzonymi pojazdami dostosowanymi do działania w najgroźniejszych warunkach. Pod względem kierunku przerzucania wydziela się przerzut poziomy bądź pionowy. Występuje dodatkowo podział pod kątem spektra dróg tranzytu: drogą kolejową, drogowy, morski i wysokogórski. W przypadku transportu poziomego użytkuję się rozwiązania kolejowe albo wykorzystujące tiry. Z racji na to że jest to tranzyt odległy, maszyny używane do transportu powinny być w stanie zabrać możliwie jak najwięcej towaru.

Podczas tranzytu drogowego zewnętrznego stosuje się:

  • pojazdy ciężarowe (pojedyncze ewentualnie zaopatrzone w kolejną przyczepkę);
  • ciągniki z przyczepami;
  • pojazdy terenowe o zawieszeniu pneumatycznym;

W transporcie „wewnątrz” również wykorzystuję się pojazdy wykorzystywane w tranzycie zewnętrznym z taką odmianą, że przebywają dużo mniejsze trasy przy zdecydowanie niższej prędkości. Wewnątrz terenu budowy bujniejsze wykorzystanie jest dla środków przewozu niedalekiego: pojazdy na prąd, z motorem spalinowym, o napędzie gazowym, rozmaitego rodzaju koparki, wózki oraz transport manualny.

Dowiedz się więcej: anhydryt.com.pl