Inspekcja Transportu Drogowego to mundurowa formacja, która zajmuje się kontrolowaniem zmotoryzowanych i samochodów towarowych. Do ich obowiązków należy przede wszystkim sprawdzanie czy ciężarówki nie mają niedozwolonej wagi, która zazwyczaj jest zawyżana przez przeładowanie samochodów i czy na pewno stan techniczny aut jest prawidłowy. Instytucja, jaką jest inspekcja transportu drogowego założony został z dniem 6.9.2001 r. roku 2001.

ITD została powołana w tym celu, by realizować kilka niesamowicie istotnych zadań, do których zalicza się: poprawa bezpieczeństwa na drogach, wywieranie nacisku na kierowców, aby przestrzegali oni aneksów prawnych, zapobieganie rozkwitowi nieprzepisowej konkurencji, usunięcie niezdrowych zajść w transporcie samochodowym oraz zapobieganie zniszczeniu dróg. To wszystko powoduje, że poprawia się również stan ziemii. Ponadto pracownicy ITD specjalizują się ponadto w śledzeniu wykroczeń, które powszechne są w transporcie drogowym.

Rządzeniem Inspekcją Transportu Drogowego para się Główny Inspektor Transportu Drogowego. Rewident ten podległy jest ministrowi transportu. Do ITD należy także siatkę foto-radarów oraz detektory prędkości, które ulokowane są na skrzyżowaniach oraz aparaty komputerowego poboru należności.

Do kluczowych przedsięwzięć, którymi zajmuje się ITD przynależą inspekcje zamiejscowe, które to sieją strach pośród kierowców pojazdów towarowych. Do inspekcji nie należy przecież jedynie sprawdzanie samochodów w trasie, ale ponadto kontrola biura, które posiada przewoźnik. Do ważnych zadań ITD zalicza się dodatkowo trzymanie pieczy nad grupowym przewozem ludzi. Wszystko dlatego, aby zapewnić 100% pewność oraz ochronę najwyższej jakości poprzez usunięcie z ruchu drogowego aut niesprawnych bądź w pewnym stopniu uszkodzonych.

Inspektorzy pozostają w ścisłej kooperacji z takimi urzędami bezpieczeństwa jak straż graniczna, celnicy lub drogówka. Ponadto są w stałym kontakcie z innymi kontrolami, takimi jak: lekarka, merkantylna i Państwowa Izba Pracy.

Od jakiegoś czasu również Inspekcja Transportu Drogowego para się przydzielaniem koncesji na przewóz międzynarodowy.