Skoda Fabia w rajdowej odsłonie.

Fabia R5  Šumava Klatovy to jeden z najważniejszych rajdów w Mistrzostwach Czech. W tym roku nie ma fana motoryzacji który by o nim nie słyszał, ponieważ obchodzi on swoje 50 urodziny. Wydarzenie to zostało wykorzystane przez Skodę by zaprezentować swoje najnowsze rajdowe „cacuszko”.

Fabia R5 Fabia R5

Dnia 15 kwietnia fabryczna załoga tego czeskiego producenta wystąpiła po raz pierwszy w nowym modelu Fabia R5. Za kierownica usiadł Jan Kopecky, a nawigował go Pavel Dresler. Panowie dojechali na metę w rekordowym czasie i zajęli w pełni zasłużone pierwsze miejsce. Jak sami przyznają byłoby to praktycznie niemożliwe bez nowego samochodu który również bije rekordy – myśli technologicznej.

Jak zapewne wiecie, regulacje FIA są bardzo rygorystyczne jeśli chodzi o auta rajdowe. Skoda Fabia R5 wyciska z nich wszystko co jest możliwe. Pod maską znajduje się benzynowa turbodoładowana jednostka o pojemności 1.6 litra, która zastąpiła wolnossącą o nieco większej pojemności z jej poprzednika. Mechaniczny dyferencjał jest pięknie spasowany z pięciostopniową skrzynią sekwencyjną. Waga samochodu została zredukowana do 1230kg. To wszystko składa się na oszałamiające osiągi. Fabia R5 rozpędza się do setki w około 3 sekundy, prędkość maksymalna to 200 km/h co jest i tak niemal niemożliwe do osiągnięcia podczas rajdu.

Załoga SkodyŚwietny start jest bez wątpienia zapowiedzią przyszłych zwycięstw drużyny spod znaku Skody. 114 lat doświadczenia w sportach motorowych sprawia, że wszyscy przeciwnicy drżą przed tym czeskim zespołem.